5 فریم ورک GUI متن باز برای پایتون

رابط گرافیکی کاربر (GUI) یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزاء یک نرم افزار است. با استفاده از GUI، کاربران با برنامه ی شما تعامل خواهند داشت و همچنین یکی از معیار های سنجش برنامه توسط کاربران، همین GUI است. اگر منطق و کد نویسی برنامه شما خیلی خوب باشد اما رابط گرافیکی مناسبی نداشته باشد، اکثر کاربران برنامه شما را نمی پسندند. در ادامه 5 فریم ورک GUI برای پایتون که متن باز نیز هستند را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

با توجه به ماهیت زبان پایتون که یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و در پلتفرم های مختلفی از جمله لینوکس، ویندوز و مک او اس اجرا می شود، خوشبختانه فریم ورک های مختلفی برای ایجاد GUI برای آن وجود دارد.

PyQt ، PySide و Qt برای پایتون

5 فریم ورک GUI برای پایتون

5 فریم ورک GUI برای پایتون

PyQt کتابخانه محبوب و مشهور Qt را پیاده سازی می کند. PyQt ضمن بهره گیری از ابزار ها و دانش جامعه بزرگ Qt، امکان توسعه برنامه هایی را در پایتون می دهد که در بسیاری از سیستم عامل ها ظاهر و احساس آشنایی دارند.

Qt در جامعه توسعه دهندگان اثبات کاملا شده است. نوستن برنامه های پایتون به کمک Qt، به این معنی است که شما به qtcreator دسترسی دارید که از یک حالت طراح برای تولید کد برای طرح برنامه شما برخوردار است.

PyQt تحت دو مجوز GPL و تجاری عرضه می شود.

می توانید Qt for Python را به عنوان گزینه دیگری برای استفاده از Qt با پایتون در نظر بگیرید. این کتابخانه تحت مجوز LPGL منتظر شده است.

Tkinter

اگر یک پکیج واحد وجود داشته باشد که بتوان آن را جعبه ابزار GUI استاندارد برای پایتون نامید، فریم ورک Tkinter خواهد بود. Tkinter یک wrapper برای tcl/tk، یک رابط گرافیکی محبوب که اولین بار در اوایل دهه 90 میلادی رایج شد، است. مزیت انتخاب Tkinter در این است که تعداد زیادی از منابع، از جمله کتاب و سورس کد و همچنین جامعه بزرگی از کاربران خودش را دارد در صورت داشتن سوال می توانید از آن ها کمک بگیرید.

WxPython

5 فریم ورک GUI برای پایتون

5 فریم ورک GUI برای پایتون

WxPython کتابخانه چند سکویی WxWidgets را که در اصل برای زبان C++ توسعه داده شده است را برای پایتون می آورد. WxPython کمی از Tkinter در بین سیستم عامل های مختلف بومی تر به نظر می رسد زیرا از ویجت های سیستم میزبان برای ساخت GUI استفاده می کند. شروع کار با آن نیز نسبتا آسان بوده و دارای یک جامعه کاربری در حال رشد است. ممکن است بخواهید این کتابخانه را در کنار برنامه خود قرار دهید و یا از کاربر بخواهید تا آن را نصب کند، زیرا به طور خودکار با پایتون نصب نمی شود.

Python GTK+ 3

پروژه Python GTK+ 3 کف قبلا با نام PyGTK شناخته می شد، اشیاء GTK مانند پنجره ها، ویجت ها و غیره را برای پایتون فراهم می کند. +GTK محیط دسکتاپ معروفی است که توسط بنیاد گنوم (GNOME) توسعه داده شده است، اما فقط برای برنامه های مستقل در پلتفرم های لینوکس، ویندوز و مک او اس قابل دسترس است. با استفاده از Python GTK+ 3 می توانید از این ابزار قدرتمند برای پایتون نیز استفاده کنید.

وقتی از Python GTK+ 3 استفاده می کنید، می توانید از بسیاری از ابزار های توسعه ساخته شده برای خود +GTK نیز استفاده کنید. این ابزار شامل Glade، یک طراح رابط کاربری برای برنامه های +GTK است که به صورت فایل XML ذخیره شده و توسط شئ GtkBuilder مورد استفاده قرار می گیرد.

Kivy

5 فریم ورک GUI برای پایتون

5 فریم ورک GUI برای پایتون

Kivy با در نظر گرفتن توسعه سریع و دستگاه های مدرن ساخته شده است و یک جعبه ابزار (Toolkit) برای لینوکس (همچنین Raspberry Pi) ، ویندوز، مک و اندروید است. این پروژه برای “رابط های کاربری ابتکاری” متمرکز شده است و برای برنامه های چند رسانه ای مانند برنامه های پخش کننده موسیقی برای تلفن های همراه تا برنامه های وایت بردی که کل دیوار اتاق جلسه را در بر میگیرد، استفاده می شود.

Kivy مانند QtCreator و Glade یک برنامه لایه بصری (visual) ندارد، اما زبان طراحی خاص خود را دارد که می تواندی طرح UI را به اشیاء کد مرتبط کنید. این امر باعث می شودتا شما تقسیم بندی کلاس ها و توابع را در برنامه خود آسان کنید. (چه از نظر طراحی ذهنی و چه از نظر نوشتن کد). این فریم ورک همچنین مخزنی (repository) به نام Kivy Garden دارد که شامل ویجت ها، ابزارک ها و افزونه هایی است که کاربران توسعه داده اند. بنابراین اگر دنبال ویجت خاصی هستید که Kivy آن را ارائه نمی دهد، می توانید در این مخزن به جستجو بپردازید.

لیستی از محبوب ترین فریم ورک ها و کتابخانه های ساخت GUI در پایتون را به شما عزیزان معرفی کردیم. قطعا این لیست تنها گزینه های موجود برای کار با GUI در پایتون نیست و می توانید در صفحه “GUI Programming in Python” فهرست بزرگی از ابزار های مربوطه را مشاهده کنید.

QR:  5 فریم ورک GUI متن باز برای پایتون
به اشتراک بگذارید