برنامه نویسان Swift حالا می توانند برنامه های ویندوزی توسعه دهند!

سویفت (Swift) یک زبان برنامه نویسی کامپایلری است که توسط شرکت Apple برای توسعه برنامه های watchOS، macOS، IOS و tvOS ساخته شده است. همانطور که می بینید، این زبان مختص توسعه نرم افزار های کاربردی برای سیستم عامل های ساخته شده توسط شرکت اپل است. اما اخیرا این شرکت تصمیم گرفته تا این زبان را در سایر پلتفرم ها نیز قابل استفاده کند. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد ساخت برنامه های ویندوزی با Swift خواهیم خواند.

سلیم عبدالرسول، عضو تیم Swift Core ، در یک پست وبلاگ از انتشار زنجیره ابزار (Toolchain) زبان Swift برای ویندوز خبر داد.

این ابزار ها شامل اجزاء مختلفی هستند که برای ساخت و اجرای کد Swift در سیستم عامل ویندوز مورد نیاز هستند. ظاهرا برای پورت کردن Swift بر روی ویندوز بیش از یک سال زمان صرف شده است.

Swift برای ویندوز

پورت کردن Swift روی ویندوز به معنی ساده انتقال کامپایلر آن بر روی ویندوز نیست، بلکه به معنی اطمینان از در دسترس بودن اکوسیستم کامل در سیستم عامل است. این اکوسیستم شامل کامپایلر، کتابخانه استاندارد و کتابخانه های اصلی (مانند XCTest) می باشد.

این کتابخانه ها بخش از مواردی هستند که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های قدرتمند خود را به راحتی و بدون نگرانی در مورد بسیاری از جزئیات لایه های زیرین سیستم هدف بنویسند.

ساخت برنامه های ویندوزی با Swift

ساخت برنامه های ویندوزی با Swift

یک برنامه ماشین حساب با استفاده از Swift و Visual Studio 2019 برای اثبات کارکرد ابزار ها ساخته شد. برای توسعه این برنامه مورد استفاده قرار گرفت اما عبدالرسول می گوید که پشتیبانی Swift Package Manager در حال ارائه است و به زودی امکان ساخت برنامه با استفاده از swift build وجود دارد.

یکی از شرکت هایی که از این مجموعه ابزار استفاده می کند، شرکت Readdle است که برنامه ایمیلی Spark را توسعه می دهد. این شرکت در حال ساخت یک نسخه چند سکویی (cross-paltform) از برنامه سمت کلاینت ایمیل محبوب خود است و می گوید این کار به خوبی پیش می رود.

Craig Federighi، معاون ارشد مهندسی نرم افزار اپل در آن زمان گفت: “اپل در سال 2015، Swift را دوباره به صورت منبع باز در اختیار سایر توسعه دهنذگان قرار داد. با این کار تمام جامعه توسعه دهندگان می توانند به این زبان برنامه نویسی کمک کنند تا به پلتفرم های بیشتری راه پیدا کند.”

عبدالرسول می گوید، این نسخه از Swift برای ویندوز تازه شروع یک سفر است، اما می تواند نقطه عطفی باشد تا به سایر پلتفرم ها نیز برود.

QR:  برنامه نویسان Swift حالا می توانند برنامه های ویندوزی توسعه دهند!
به اشتراک بگذارید